2016-06-16

Jak dobrze dobrać kije trekkingowe

Kije trekkingowe stały się nieodzownym towarzyszem pieszych wycieczek, zarówno tych mniej jak i bardziej wymagających. Przestały jednoznacznie kojarzyć się z profesjonalnymi wysokogórskimi wyprawami. I bardzo dobrze, bo kije znacznie zwiększają bezpieczeństwo. A więc – Jak dobrze dobrać kije trekkingowe?

Katalog-LEKI-lato-2016

fot.: us.leki.com

Przede wszystkim, podczas marszu z kijami odciążamy kręgosłup, kolana i stawy biodrowe, zwłaszcza gdy idziemy z ciężkim plecakiem. Kije zwiększają też naszą stabilność na nierównym podłożu – łatwiej nam odzyskać równowagę podpierając się kijem niż ręką! Wynikiem tych zalet jest również zwiększenie wydajności marszu, dystansu nawet o ⅓! Natomiast, aby kije spełniały swoje zadanie, muszą być odpowiednio dopasowane do użytkownika.

Jak dopasować długość kija trekkingowego. Fot. leki.com

Jak dopasować długość kija trekkingowego. Fot. leki.com

Najważniejsza w kijach jest ich długość, dopasowana do naszego wzrostu. Aby ją uzyskać musimy stanąć wyprostowani w butach trekkingowych, ułożyć rękę w taki sposób jakbyśmy trzymali w niej kij, z łokciem zgiętym pod kątem 90 stopni. Odległość od podłoża do górnej części dłoni + 3cm to długość naszego kija. Taka długość jest odpowiednia w trakcie marszu po płaskim podłożu. Gdy się wspinamy, aby łokcie pracowały zgięte pod kątem prostym, kije musimy nieco skrócić. Przy zejściu wydłużyć, a idąc trawersem asymetrycznie dopasować długość lewego i prawego kija do nachylenia stoku. Dlatego najpopularniejsze są kije teleskopowe z regulowanym zakresem długości.

fot.: us.leki.com

fot.: us.leki.com

Kije teleskopowe dzielimy na dwu- i trzysegmentowe. Te pierwsze, mniej popularne, cechuje większa stabilność, mniejsza waga, ale większa długość po złożeniu. Drugie po złożeniu są krótsze, więc łatwiej je schować lub przytroczyć do plecaka. Blokada segmentów może być wewnętrzna, bądź zewnętrzna. Wewnętrzne, tzw “skręcane” występujące w tańszych markach nie trzymają zbyt dobrze i mają tendencje do skracania się podczas użytkowania. Są bardziej wadliwe ze względu na mechanizm, który jest bardziej skomplikowany niż w kijach z blokadą zewnętrzną. Ta druga blokada, to w pewnym sensie zacisk, który podobny możemy spotkać przy rowerowym siodełku. Jest prostszy w obsłudze i mniej awaryjny. Istnieją również kije “łamane”, o stałej długości – ich zaletą jest wyjątkowo niska waga.

LEKI Thermolite XL AS Speed Lock 2

LEKI Thermolite XL AS Speed Lock 2

Kolejnym ważnym elementem wpływającym na nasz komfort i bezpieczeństwo są uchwyty. Powinny być tak wyprofilowane i wykonane z takich materiałów, aby się nie wyślizgiwały, nie powodowały otarć i nie przewodziły zimna. Przeważnie wykonane są z gumy, jednak najlepsze są ze specjalnej pianki, korka lub mieszane. Przy rączce powinien być regulowany pasek, który ustawiamy tak, aby nadgarstek mógł się na nim oprzeć.

Jak dobrać kije trekingowe. Fot.: us.leki.com

Jak dobrać kije trekingowe. Fot.: us.leki.com

Następnym, nie mniej ważnym elementem kija są jego końcówki. W zależności od podłoża, po którym będziemy się przemieszczać wyróżniamy “grot” z końcówką widiową (węglik spiekany) lub ze stali. Stalowe się szybciej ścierają i mają mniejszą przyczepność na śliskiej powierzchni. Na “grot” można założyć gumową końcówką, która będzie amortyzować uderzenia kija. Do użytku w grząskim terenie (śnieg, błoto, piasek) stosujemy koszyczki o różnej średnicy.

Końcówki kijów tekkingowych

Końcówki kijów tekkingowych

Jeżeli już wiemy jakie podstawowe parametry powinny mieć nasze kije, powinniśmy pomyśleć nad wagą, czyli nad materiałem z którego kij jest wykonany. Najpopularniejsze są kije duraluminiowe o oznaczeniach np. AL5000, AL6000, AL7000. Im wyższe oznaczenie, tym kij lżejszy i bardziej wytrzymały. Nie polecam tanich kijków bez takiego oznaczenia, a nawet te wykonane z AL5000 nie będą najlepszym zakupem – “co tanie to drogie”. Najlepszy stosunek wagi do wytrzymałości mają kije wykonane z włókna węglowego. Oczywiście cena ich jest odpowiednio wyższa. Średnice kija to 12/14/16/18 mm, są też eliptyczne – te są najbardziej wytrzymał.

 

Fot.: us.leki.com

Fot.: us.leki.com

Podsumowując, najważniejsza jest odpowiednia długość kija i jego wytrzymałość. Te dwa parametry zapewnią nam komfort i bezpieczeństwo. Pozostałe, takie jak waga, sposób blokowania, rodzaj uchwytu są bardzo ważne, jednak nie należy traktować ich priorytetowo, bo bez tych pierwszych kij nie ma sensu. Możemy mieć ultralekkie kije z włókna węglowego, ale coż z tego, jeżeli będą za krótkie!

 Sprawdź nasze kije trekkingowe!

Zostań ze mnąBooking.com

Jeśli masz zamiar zarezerwować nocleg skorzystaj proszę z poniższego linka (lub po prostu kliknij w banner). Ciebie to nic nie kosztuje, a ja otrzymam drobną prowizję od Booking. Z góry dziękuję! 🙂
booking.com/index.html?aid=1448394

Ostatnio dodane

    Komentarze

    comments

FreshMail.pl