Brandenburgia – nieoczywiste i nietypowe atrakcje Niemiec

Brandenburgia

Brandenburgia – jeden z szesnastu krajów związkowych Niemiec, ze stolicą w Poczdamie. Jej bliskie nam położenie sprawia, że może stać się celem nawet krótkich weekendowych wypadów. Czy warto zobaczyć Brandenburgię? Co ciekawego kryje w sobie ten rejon Europy? Co warto tam zwiedzić? Na te pytania próbowała odpowiedzieć wyprawa Brandenburgia Challenge, odkrywając nieoczywiste i nietypowe atrakcje Niemiec.

Choć dla wielu nizinny krajobraz Brandenburgii może wydać się dość monotonny, ma ona wiele do zaoferowania miłośnikom historii czy technologii. Zwana niemiecką krainą jezior (jest ich tu około 3 tysięcy), zachwyca pięknymi plenerami oraz wręcz fenomenalnymi zachodami (i wschodami!) słońca. To raj dla fotografów! Oprócz tego rejon ten zaskakuje  mocno industrialnymi krajobrazami, których próżno szukać w innych rejonach Europy Zachodniej.

Podczas naszej wyprawy odwiedziliśmy najbardziej atrakcyjne, naszym zdaniem, obiekty Brandenburgii. Oprócz tego piękną przyrodę mieliśmy cały czas w tle.

Baum und Zeit – opuszczony szpital

Na początek zwiedziliśmy opuszczony szpital w Beelitz pod Berlinem. Jest to ponad stuletni obiekt, który w założeniu miał leczyć ludzi z gruźlicy. Zaprojektowany jako stuprocentowo samowystarczalny obiekt stał się rajem dla berlińskich robotników. Na jego terenie był dosłowny “nakaz odpoczynku”. Warto wspomnieć, że kuracjuszem szpitala był szeregowy Adolf Hitler. Obecnie, opuszczony i zniszczony szpital staje się coraz popularniejszą atrakcją turystyczną. I wciąż jest rajem – fotograficznym.

Cały kompleks można podziwiać ze skonstruowanej w tym celu rampy ponad koronami drzew.

Otto Lilienthal – Niemiecki Ikar

Czy znacie historię Otto Lilienthala? Nazywany Niemieckim Ikarem był pionierem lotnictwa i pierwszym człowiekiem, który wzniósł się w powietrze za pomocą skonstruowanego przez siebie szybowca. Człowiek z marzeniem i pasją, który całe swoje życie poświęcił jednemu celowi – wzbić się w powietrze. Żył i pracował w małym miasteczku Stölln, gdzie obecnie, w poświęconym mu muzeum możemy poznać jego historię, a na pobliskim “najstarszym lotnisku na świecie” zobaczyć “zaparkowany” samolot pasażerski Lady Agnes (nazwany na cześć żony Ottona).

Podnośnia dla statków w Niederfinow

Czy wiedzieliście, że istnieją windy dla statków? Olbrzymie konstrukcje wysokości kilkunastu pięter, z łatwością przenoszące wielotonowe ładunki? Jedną z takich jest, zbudowana w 1927 roku, podnośnia statków w Niederfinow łącząca koryta Odry i Haweli – rzek, których koryta miały się nigdy nie spotkać. Konstrukcja podnośni góruje nad otaczającym krajobrazem i stanowi znakomity obiekt do fotografowania, jeśli tylko lubimy industrialne klimaty. Jeśli nie – po wejściu na szczyt budowli mamy okazję zobaczyć wspaniałą panoramę okolicy.

F60 – niemiecka wieża Eiffla

Pozostając w industrialnych klimatach polecamy odwiedzenie Lichterfeld, gdzie umiejscowiona jest “niemiecka wieża Eiffla”. Z tym że większa, aż o 182 metry. F60 jest nieczynnym już mostem przerzutowym kopalni węgla brunatnego. Ma ponad pół kilometra długości i jest największą ruchomą maszyną roboczą na świecie. Liczby robią wrażenie – maszyna poruszała się na 760 kołach napędzanych przez około 200 silników, a pracowało przy niej ponad 500 górników. Można wejść na sam szczyt konstrukcji, i zjęchac na linie ponad 70 metrów w dół.

To na pewno nie wszystko co Brandenburgia ma nam do zaoferowania. Jest jeszcze wiele miejsc do których nie dotarliśmy i które czekają aby samodzielnie je odkryć i zbadać. Wszystkim, którzy wahają się czy warto zwiedzić ten rejon naszego zachodniego sąsiada, odpowiadamy – tak, warto!

Booking.com

Bonus (Jeep dał nam auta)

Comments are closed.