Namibia – karta SIM, jak mieć Internet w Afryce?

Temat krótki ale bardzo ważny. Dostęp do Internetu. W obecnych czasach dość ważne jest mieć kontakt ze światem, rodziną czy przyjaciółmi. Dla niektórych jest to wręcz konieczność (jak na przykład dla mnie) i zakup karty SIM jest pierwszą rzeczą jaką robię po przylocie do Namibii.

Oto krótki przewodnik o tym jak mieć „kontakt z bazą” w Namibii.

Karta SIM – jaką wybrać?

Tu wielkiego wyboru nie ma. Sieć GSM w Namibii jest zdominowana przez jedną firmę – mtc (alternatywą jest TN mobile, ale nie daje takich możliwości jak mtc). I taką właśnie kartę polecam kupić.

Zasięc sieci mtc z roku 2014 (ale niewiele się zmieniło).

Jaki pakiet należy kupić aby mieć Internet w Namibii?

Oprócz karty SIM należy też kupić odpowiedni pakiet. Aby mieć 1 GB Internetu należy zakupić pakiet Aweh Gig. Pakiet jest ważny przez tydzień. Jeśli planujemy spędzić w Namibii 2 tygodnie polecam zakupić 2 pakiety i drugi aktywować po tym jak skończy się pierwszy. Kupując pakiet otrzymamy ciąg 16 cyfr, który należy wysłać jako SMS pod numer 132.

Gdzie kupić kartę?

Zdecydowanie polecam zrobić to od razu na lotnisku – po wyjściu do strefy przylotów od razu zauważymy mały sklepik mtc – to tam należy się udać i poprosić o kartę SIM i odpowiedni pakiet. Obsługa od razu zainstaluje nam kartę w telefonie i aktywuje pakiet. Jeśli nie tam to trzeba pytać w sklepach. O pakiet Aweh Gig jest dość łatwo – można go kupić nawet na stacji benzynowej w automacie. Z kartą może być trudniej. Mimo tego, że teoretycznie w danym miejscu powinniśmy mieć możliwość zakupu karty SIM, to okazuje się, że „It’s not possible, We’ve run out”.

Sklepik mtc na lotnisku Hosea Kutako.

Karta SIM w Namibii – Ile to kosztuje?

Obecnie (rok 2019) – karta SIM to N$ 7,50, a pakiet Aweh Gig N$ 32. Ale ceny mogą się wahać (promocje, itp). Aktualne ceny znajdziesz TUTAJ.

O czym należy pamiętać?

  • Z zasięgiem w Namibii jest różnie. W miastach będziemy mieć 3G, ale poza miastami często jest tak, że zasięg = zero.
  • Wi-Fi na campingach. Często jest, ale po pierwsze słabej jakości, a po drugie zwykle płatne (np. na campingach NWR).
  • Karta SIM aktywna jest przez 2 miesiące. Jeśli w tym czasie nic nie doładowaliśmy – możemy ją wyrzucić do kosza.
  • Jak sprawdzić swój numer telefonu? Wklepać #161#.

I to wszystko! Jeśli masz jeszcze jakieś pytania – daj znać. A jeśli wybierasz się do Namibii – zapraszam Cię na stronę Outway Adventures, gdzie możesz dołączyć do jednej z moich wypraw!

Comments are closed.