Jak założyć własny blog? Od czego zacząć? Poradnik.
Skoro jesteś na tej stronie, zapewne interesuje Cię założenie swojego własnego bloga. Prowadzisz już własną działalność i chcesz aby to co robisz zobaczyło więcej osób? Jesteś w dobrym miejscu. Założenie własnego serwisu www jest obecnie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie potrzebne są Ci żadne skomplikowane umiejętności. Poniższy poradnik pozwoli Ci w ciągu kilku chwil cieszyć się własną stroną pod własną domeną (choć należy zaznaczyć, że to tylko absolutne podstawy!).
No dobrze, ale zacznijmy od początku – czym właściwie jest strona www? Dla oglądającego jest to po prostu zbiór tekstu wraz z obrazkami i odnośnikami. Ale jeśli chcemy taką stronę stworzyć, należy najpierw rozbić ją na mniejsze elementy. Aby mieć własny serwis potrzebujesz – domeny, hostingu i samego kodu strony.
Domena
Jest to nazwa pod którą Twoja strona jest rozpoznawalna w Internecie. Na przykład strona, którą właśnie przeglądasz znajduje się pod domeną pawelgluza.com. Nie wchodząc za bardzo w szczegóły, nazwa domeny to swego rodzaju drogowskaz. Wpisując w przeglądarce pawelgluza.com serwery DNS są w stanie wyszukać serwer i wskazać przeglądarce gdzie fizycznie strona się znajduje, tak aby ona mogła wyświetlić odpowiednie treści.
Hosting
Serwer – to tam fizycznie znajdują się pliki strony. Jest on bezpośrednio powiązany z domeną. Domena wskazuje na serwer gdzie znajdują się wszystkie pliki strony. Pomijamy tu sytuacje gdzie korzystamy z CDN czy innych podobnych rozwiązań (polecam artykuł Blog na sterydach).
Jeśli interesuje Cię dobry hosting w naprawdę dobrej cenie (według mnie najlepszy stosunek jakości do ceny), polecam serwis Cyberfolks.
Kliknij TUTAJ po 10% rabat, albo użyj kodu 74090769.
Strona WWW
To właśnie kwintesencja Twojego serwisu. Kiedyś aby napisać swoją stronę musiałeś znać język HTML (a często i PHP). Obecnie wystarczy zainstalować WordPress i w kilka chwil możemy cieszyć się własnym serwisem.
A teraz jak to wszystko połączyć? Instrukcja krok po kroku.
- Domena – zacznijmy od wyboru domeny. Jak to zrobić? Jest wiele serwisów, które się tym zajmują (ja polecam Cyberfolks). Jeśli jesteś początkujący polecam wybór takiego serwisu, który do domeny od razu dopasuje hosting – jest to najpopuparniejsze rozwiązanie (inaczej będziesz jeszcze musiał „podpiąć” domenę do serwera. Wybór domeny powinien mniej więcej przekazywać to co będzie się na niej znajdowało, samą nazwę strony. Kosz domeny to około 100 złotych za rok, choć bardzo często trafiają się promocje (jak np. pierwszy rok za 0 złotych).
- Hosting– jeśli wykupiłeś cały pakiet hostingowy wraz z domeną, większość pracy masz za sobą. Jeśli z jakichś przyczyn zdecydowałeś się na zakup hostingu oddzielnie – musisz jeszcze podpiąć domenę do swojego serwera. Każdy dostawca hostingu udostępnia instrukcję jak to zrobić krok po kroku. Ważne, aby hosting posiadał certyfikat bezpieczeństwa SSL (wtedy adres Twojej strony zaczyna się od https, a nie http). Obecnie Google bierze to pod uwagę przy prezentacji treści Twojej witryny.
- Strona – tu zdecydowanie polecam wybrać platformę WordPress. Ale jak ją zainstalować na serwerze? Wielu usługodawców umożliwia taką instalację bezpośrednio z poziomu panelu klienta. Wystarczy kilka kliknięć. Jeśli jednak nie – należy zainstalować WordPress samodzielnie. Jak tego dokonać? Wchodzimy na stronę WordPress, gdzie znajdziemy dokładne instrukcje i poradniki. Nie ma sensu żebym to tutaj kopiował. Wraz z konfiguracją systemu (WordPress poprowadzi nas tu za rękę krok po kroku), do tej pory, ten punkt powinien zająć najwięcej czasu. Jest równocześnie najtańszym elementem – WordPress jest całkowicie darmowy. Na tym etapie polecam też dodać 2-3 wpisy na stronę (jak? Tego nauczy Cię sam WordPress). Tak aby wybierając szablon mieć już jakieś treści na stronie – zobaczysz jak będą one wyglądać w nowej odsłonie bloga.
Dobór szablonu i konfiguracja
Jeśli wszystko poszło gładko po wpisaniu adresu naszej domeny w przeglądarkę, powinniśmy zobaczyć naszą stronę WWW. Obecnie dość ubogą, na prostym szablonie WordPressa. Krokiem kolejnym jest dobór odpowiedniego szablonu.
Szablonów na WordPress są tysiące. Wybór właściwego to nie takie proste zadanie. Jak to zrobić? Wchodzimy na Theme Forest i szukamy takiego, który nam odpowiada. Szablony bywają darmowe, jak i płatne (około $50). Nie jestem tu w stanie dać konkretnych wskazówek – to od Ciebie zależy jaką stronę z jakimi funkcjonalnościami będziesz mieć. Warto zwrócić uwagę na to, czy szablon jest zgodny z naszą wersją WordPress, czy regularnie otrzymuje update’y i czy jest responsywny (ale to już chyba standard). Wybór i konfiguracja szablonu to zdecydowanie najbardziej czasochłonny i skomplikowany proces. Ale nie należy się zniechęcać. Każdy jest w stanie samodzielnie zainstalować i skonfigurować szablon. Do szablonu zawsze dodawana jest szczegółowa instrukcja, jest też forum i support od twórców. Jeśli masz z tym problem – zapytaj, postaram się pomóc.
W tym momencie pozostaje już tylko zapełniać bloga treścią (możesz to w zasadzie zrobić już po kroku 3).
Powyższy poradnik to zaledwie podstawy, które jednak pozwalają tanim kosztem i małym nakładem pracy założyć choć podstawową wersję bloga. Jeśli chcesz iść dalej – w sieci na pewno znajdziesz wiele materiałów poświęconym technicznej stronie blogowania. Od siebie polecam artykuł Blog na sterydach – jak przyspieszyć stronę WordPress. Powodzenia 🙂
Comments are closed.