Droga Mleczna nad Australią

Droga Mleczna. Jak zrobić takie zdjęcia? Już tłumaczę. Potrzebujemy lustrzanki, szerokokątnego obiektywu i statywu. Aparat powinien mieć dość duże ISO, obiektyw im szerszy tym lepszy, a statyw powinien być stabilny. W moim przypadku był to Nikon D800 z obiektywem 14-24 (ustawiony na 14mm). Ustawiamy jak najniższą przysłonę (w moim przypadku 2.8), jak największe ISO (w moim przypadku 6400) i czas 10-20 sekund. Starajmy się nie przekroczyć 25 sekund – wtedy rejestrowany jest już ruch obrotowy Ziemi i gwiazdy zamieniają się w linie.

Aha, sprawa chyba najważniejsza… Trzeba być jak najdalej od jakiegokolwiek mocnego źródła światła. Dobrze jest kiedy najbliższa miejscowość będzie co najmniej 30km od nas. Idealnie jest nie mieć światła w promieniu 150km. Wynika z tego, że Europa nie jest najlepszym miejscem do praktykowania tego rodzaju fotografii.

Przy okazji dodam, że podróżowanie po Świecie ze sprzętem fotograficznym to nie lada wyzwanie. Pomijając kwestie wagowo-objętościowe, kwestią też jest nie rzadko wysoka wartość naszego zestawu. Jak się uchronić przed potencjalnym złodziejem? Moim wyborem była torba fotograficzna Pacsafe Camsafe Venture V12. Jest pojemna, wygodna, solidnie wykonana i przede wszystkim niepozorna!

DSC_9837

DSC_7564

DSC_7573

DSC_9065

DSC_9721

DSC_9724

Comments are closed.