Indonezja #4 – Bali w 7 dni

Bali w 7 dni

W tym momencie docieramy już na Bali. O wyspie wcześniej słyszałem wiele i sam do końca nie wiedziałem czego się spodziewać. Mieliśmy tydzień. Powstało więc pytanie – jak zwiedzić Bali w 7 dni? Czy jest to w ogóle możliwe? Tak, jest. I za chwilę podpowiem Ci jak to zrobić.

Żeby było jasne – na Bali jest o wiele więcej do zobaczenia. I spędzając tam tydzień, nie jesteśmy w stanie naprawdę poczuć charakteru wyspy. Jestem przekonany, że wyspa ma do zaoferowanie naprawdę wiele i można ją odkrywać miesiącami, a może nawet latami.

Jeśli ktoś ominął wcześniejsze wpisy to zapraszam: JawaBromo, Ijen.

Kilka słów o Bali

 • Długość: 145 km, szerokość: 80 km.
 • Liczba mieszkańców – ponad 4 miliony.
 • Miejsce zamieszkania indonezyjskich wyznawców hinduizmu. Stanowią oni około 85% wszystkich mieszkańców wyspy (poza tym jest 13,5% muzułmanów, 2,5% chrześcijan oraz 0,5% buddystów).
 • 80% dochodów wyspy to wpływy z turystyki.
 • Bali ma największe na świecie zagęszczenie salonów SPA. Jest ich tu 1200.
 • Prawdopodobnie jest to miejsce ostatniego spoczynku Davida Bowie. W swoim testamencie prosił on bowiem, aby jego prochy rozsypano na Bali w rytuale buddyjskim. Są pewne doniesienia wskazujące na to, że rodzina muzyka brała udział w takiej ceremonii. Jednak nie zostało to oficjalnie potwierdzone.
 • Plaże – polecam te na zachodzie.
 • Transport – skuter, z bagażami – Uber.

Bali w 7 dni – co warto zobaczyć?

 1. Ubud. Pozwolę tu sobie zacytować Paulinę, autorkę bloga Obrazki Blondynki: „Słynne Ubud można opisać słowami: eko, bio, wege, joga, namaste, świątynia, kadzidła, małpki, turyści, szczypta komercji”. Mi się klimat miasta podobał. Mają niesamowite jedzenie i niesamowite salony masażu. Obie te rzeczy polecam gorąco! Na Ubud polecam przeznaczyć 2-3 dni, chociaż jestem pewien, że można tu siedzieć tygodniami (jeśli nie miesiącami).
 2. Północ wyspy – Bali oferuje piękne wodospady, dobrze jest zobaczyć ze dwa (my zdecydowaliśmy się na Banyumala i Munduk), można więcej, jeśli starczy czasu. Po drodze niesamowite górskie widoki czy świątynie (szczególnie Ulun Danu Beratan).
 3. Świątynia Pura Luhur Batukaru.
 4. Tarasy ryżowe Tegallalang.
 5. Plaże na południowym zachodzie w okolicy Seminyak i Kuta.
 6. Świątynie Tanah Lot i Uluwatu (tu polecam zostać na zachód słońca i obejrzeć taniec Kecak).
 7. Padang Bai i nurkowanie (albo snorklowanie).

Jak zwiedzić Bali w 7 dni?

Tradycyjnie rozłóżmy to sobie na kolejne dni. Poniżej krótka lista co, według mnie, warto robić w poszczególne dni. Samo Bali można podzielić na trzy strefy, z Ubud w centrum – północ, południe i wschód. Po wyspie najlepiej poruszać się skuterem.

 1. Na początek polecam zalogować się w Ubud. Znaleźć dobry nocleg, po czym przespacerować się po mieście, zjeść coś dobrego, skorzystać z masażu. Generalnie chill.
 2. Drugi dzień w Ubud – polecam przespacerować się po Monkey Forest, zobaczyć Ubud Palace. Wieczorem – jedzenie, masaż, generalnie chill.
 3. Trzeci dzień polecam przeznaczyć na wycieczkę skuterami na północ. Ruszamy rano, jeździmy po północy wyspy, oglądamy wodospad czy dwa, a na koniec zwiedzamy świątynię Pura Luhur Batukaru i wracamy do Ubud. Już sama podróż skuterem po wyspie gwarantuje niesamowite przeżycia. Wieczorem – jedzenie, masaż, generalnie chill.
 4. Czwartego dnia polecam rano udać się na słynne tarasy ryżowe Tegallalang, pospacerować po nich, a popołudniem zamówić Ubera i przetransportować się na południe. Dobrze jest zostać w Seminyak – nie spotkamy tu tak dużo pijanych Australijczyków jak na Kuta. Seminyak jest spokojniejsze. I ma ładną plażę, którą polecam na zachód słońca.
 5. Rano pakujemy się na skutery i jedziemy: świątynia Tanah Lot, plaża, po południu dobrze jest zwiedzić świątynię Uluwatu i zostać obejrzeć taniec Kecak.
 6. Kolejnym punktem na mapie Bali jest Padang Bai – moim zdaniem dobre miejsce na nurkowanie. A także dobra baza wypadowa na Lombok.
 7. Ten dzień ja przeznaczyłem na nurkowanie. Polecam tak zwany Manta Point w okolicy Nusa Penida – jest właściwie pewne, że zobaczymy tam manty, jedne z bardziej majestatycznych stworzeń jakie widziałem. Jeśli nie nurkujesz – posnorkluj, też zobaczysz manty!

I to by było na tyle. My następnego dnia zamówiliśmy speed boat na Lombok, gdzie rozpoczęliśmy kolejny etap naszej wycieczki – rejs na Komodo.

Booking.com

Przejdźmy zatem do zdjęć!

Bali w 7 dni

Monkey Forest, Ubud.
Monkey Forest, Ubud.
Monkey Forest, Ubud.
Monkey Forest, Ubud.
Wodospad Banyumala.
Wodospad Banyumala.
W drodze na północ.
W drodze na północ.
Takich huśtawek jest na Bali mnóstwo.
Takich huśtawek jest na Bali mnóstwo.
Pura Luhur Batukaru
Pura Luhur Batukaru
Pura Luhur Batukaru
Pura Luhur Batukaru
Pura Luhur Batukaru
Pura Luhur Batukaru
Pura Luhur Batukaru
Pura Luhur Batukaru
Tarasy ryżowe Tegallalang
Tarasy ryżowe Tegallalang
Tarasy ryżowe Tegallalang
Tarasy ryżowe Tegallalang
Seminyak Beach
Seminyak Beach
Seminyak Beach
Seminyak Beach
Świątynia Tanah Lot
Świątynia Tanah Lot
Świątynia Uluwatu
Świątynia Uluwatu
Taniec Kecak
Taniec Kecak

BONUS! Nurkowanie i manty.

Paweł Gluza nurkuje
Przed nurkowaniem, fot. Martyna

Nurkowanie - manta

Nurkowanie - manta

Nurkowanie - manta

Nurkowanie - manta

A tak wyglądał snorkling:

Snorkling Bali

Snorkling BaliI to by było na tyle. Niebawem następna część – rejs na Komodo – woda, smoki i delfiny!

Po co czekać? Zarezerwuj nocleg już teraz 🙂

Booking.com

Comments are closed.