Jak (bezpiecznie!) jeździć po Namibii? Porady i wskazówki.

Namibia ma całkiem dobrze rozwiniętą sieć dróg, jednak tylko niewielka część z nich jest wyasfaltowana. Poniżej daję zestaw wskazówek i porad, które pomogą w bezpiecznej i komfortowej (w miarę) jeździe po Namibii.

 1. W Namibii panuje ruch lewostronny.
 2. Tylko około 15% dróg jest asfaltowych.
 3. Ograniczenia prędkości – miasto 60km/h, poza miastem na asfalcie 120 km/h, poza miastem na szutrze 80 km/h, parki narodowe 60 km/h. Chyba, że znaki mówią inaczej.
 4. Kierowca i wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.
 5. Żeby legalnie poruszać się autem po Namibii wymagane jest prawo jazdy. Należy mieć ze sobą oryginalny dokument i prawo jazdy międzynarodowe (według konwencji genewskiej).
 6. Nie jest to obowiązkowe, ale mocno zachęcam, aby w pełni się ubezpieczyć. Tak aby zarówno opony jak i szyba były ubezpieczone. Średnio na wyprawie łapię gumę 2 razy.
 7. Przed drogą upewnij się, że hamulce są w dobrym stanie. Dobrze mieć je sprawne na wypadek gdyby coś nagle wyskoczyło na drogę.
 8. Kolejną rzeczą o którą warto zadbać to odpowiednie ciśnienie w oponach. 2 bary na asfalcie/ubitym szutrze, 1,5 bara na piasku czy mniej ubitej drodze. Dobrze mieć w aucie kompresor, który pozwoli na regulowanie ciśnienia w oponach.
 9. Zawsze miej co najmniej jedną zapasową oponę (a najlepiej dwie). Jeśli przebiłeś oponę, jak najszybciej szukaj miejsca, gdzie Ci ją załatają.
 10. Czy jechać autem z napędem na 2 czy 4 koła? Na 4. Zawsze 4×4. Szczególnie w porze deszczowej, kiedy stan dróg pozostawia wiele do życzenia (albo wręcz dróg nie ma).
 11. Miej apteczkę.
 12. Planuj trasę z uwzględnieniem stacji benzynowych i zasięgu auta. Dobrze jeśli auto ma podwójny bak (w sumie około 150 litrów), co daje zasięg około 1200 km.
 13. Miej dobrą mapę a na telefonie ściągnięte mapy Namibii, różnie jest z zasięgiem GSM.
 14. Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach gdzie przebywają zwierzęta (zwykle informują o tym znaki). Często bez ostrzeżenia wchodzą na drogę.
 15. Za wszelką cenę unikaj jazdy w nocy. Znacznie zwiększa to prawdopodobieństwo kolizji ze zwierzętami. Będziesz mieć też trudność z zauważeniem wszelakich dziur na drodze.

Po za tym jazda po Namibii to czysta przyjemność. Poważnie, za każdym razem kiedy wybieram się do tego kraju, nie mogę się doczekać aż znowu wsiądę za kierownicę 🙂

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania – pisz śmiało! A jeśli chcesz wybrać się ze mną do Namibii, zapraszam na stronę Outway Adventures.

Comments are closed.