Jerozolima w dwa dni

Jerozolima - widok na stare miasto ze Wzgórza Oliwnego.

Jerozolima jest świętym miejscem dla trzech największych religii na świecie (Chrześcijaństwa, Islamu i Judaizmu). Dwukrotnie zniszczona, oblężona 23 razy, atakowana 52 razy i odzyskiwana 44 razy Jerozolima jest jednym z najstarszych miast na świecie. To miasto jest przesiąknięte historią. To się czuje. Ten tygiel kulturowy i religijny oczarował mnie od pierwszej chwili, kiedy postawiłem nogę w Starym Mieście. Czy Jerozolima w dwa dni to dobry pomysł?

Ten wpis jest częścią większego wpisu o Izraelu.

Na początek kilka faktów (tradycyjnie):

  • Jerozolima to największe miasto Izraela (900 tys mieszkańców).
  • Według izraelskiego prawa to tu znajduje się stolica państwa, jednak Organizacja Narodów Zjednoczonych i większość państw nie uznają tego faktu i posiadają swoje ambasady w Tel Awiwie.
  • Miasto jest podzielone między żydów i arabów. Współczesne miasto powstało wokół Starego Miasta. Nowoczesne żydowskie dzielnice rozciągają się w kierunku zachodnim, natomiast dzielnice arabskie rozciągają się po stronie wschodniej.
  • Pierwsze osady istniały na tym terenie już w epoce miedzi (około 4000 lat p.n.e.). Król Dawid podbił miasto i w roku 1003 p.n.e. założył w nim stolicę Królestwa Izraela. Dawid obwarował i rozbudował całe miasto. Sprowadził do Jerozolimy Arkę Przymierza.
  • Dla chrześcijan Jerozolima jest świętym miastem jako miejsce działalności i śmierci Jezusa Chrystusa. Szczególną czcią otacza się Golgotę, gdzie ukrzyżowano Jezusa oraz miejsce, gdzie złożono jego ciało – obecnie Bazylika Grobu Świętego. To tu działo się wiele historii opisanych w Biblii. To tu Abraham złożył Bogu w ofierze swego syna Izaaka, to tu żył i nauczał Jezus (i tu go ukrzyżowano).
  • Jerozolima jest świętym miastem judaizmu jako druga po Hebronie historyczna stolica królestwa Izraela, gdzie na wzgórzu Moria powstała świątynia żydowska – Świątynia Jerozolimska. Tam znajdowała się Arka Przymierza, w której przechowywano między innymi tablicę z Dziesięciorgiem Przykazań. W chwili obecnej jedyną pozostałością świątyni jest Ściana Płaczu.
  • W islamie Jerozolima jest trzecim po Mekce i Medynie świętym miastem jako miejsce, do którego Mahomet dotarł w trakcie tzw. nocnej podróży i gdzie wstąpił do siedmiu niebios. Miejsce to upamiętnia Kubbat as-Sachra (Kopuła na Skale) i Meczet Al-Aksa (czyli 'najdalszy’ – miejsce, gdzie najdalej znalazł się Prorok).

Jak zwiedzać Jerozolimę?

Właściwie to proste. Po prostu wejść do Starego Miasta którąś z bram (chyba, że już mieszkasz w Starym Mieście) i „się zgubić”. Sam spacer po wąskich uliczkach Jerozolimy gwarantuje niezapomniane wrażenia. Co według mnie warto zrobić?

  • Przejść się murami miasta.
  • Zobaczyć (i dotknąć) Ścianę Płaczu (Western Wall).
  • Przejść się fragmentem Drogi Krzyżowej (Via Dolorosa).
  • Zobaczyć Bazylikę Grobu Świętego (to tu rzekomo ukrzyżowano Chrystusa).
  • Przejść się do dzielnicy muzułmańskiej, wejść na Wzgórze Świątynne i zobaczyć Kopułę Na Skale (ta dzielnica nie jest otwarta non-stop, dowiedz się wcześniej kiedy możesz tam wejść!).
  • Góra Oliwna – polecam wejść tam na zachód słońca i zobaczyć z perspektywy całe Stare Miasto.

Jestem pewien, że istnieją jeszcze inne, wartościowe miejsca do zobaczenia w stolicy Izraela. My widzieliśmy właśnie te i właśnie te ja polecam. Jeśli uważasz, że coś ominąłem – podziel się proszę w komentarzu.

Gdzie nocować?

Są dwie opcje: w Starym Mieście lub poza nim. My wybraliśmy opcję drugą (i ja tego żałuję). Pierwsza opcja jest zdecydowanie droższa, ale moim zdaniem warto. Gdy wybiorę się następnym razem do tego miasta na pewno zdecyduję się na nocleg w samym centrum.

Booking.com

Jerozolima w dwa dni

Widok z południowej części murów Starego Miasta.
Widok z południowej części murów Starego Miasta.
Martyna siedzi na murze. Chłonie Jerozolimę ;)
Martyna siedzi na murze. Chłonie Jerozolimę 😉
Żydzi modlący się przy Ścianie Płaczu.
Żydzi modlący się przy Ścianie Płaczu.
Nocny spacer po Starym Mieście.
Nocny spacer po Starym Mieście.
Stoisko ze słodyczami.
Stoisko ze słodyczami.
Żydowska rodzina po modlitwie pod Ścianą Płaczu.
Żydowska rodzina po modlitwie pod Ścianą Płaczu.
Brama Damasceńska - północne wejście do Starego Miasta. Za moimi plecami znajduje się najlepszy i najtańszy falafel w mieście.
Brama Damasceńska – północne wejście do Starego Miasta. Za moimi plecami znajduje się najlepszy i najtańszy falafel w mieście.
Flagi Izraela powiewają właściwie wszędzie.
Flagi Izraela powiewają właściwie wszędzie.
Cmentarz na Wzgórzu Oliwnym. Jest najstarszym istniejącym i największym na świecie cmentarzem żydowskim.
Jerozolima - widok na stare miasto ze Wzgórza Oliwnego.
Jerozolima – widok na stare miasto ze Wzgórza Oliwnego.
Widok na Jerozolimę z Wzgórza Oliwnego.
Widok na Jerozolimę z Wzgórza Oliwnego.
Mury Starego Miasta i Kopuła na Skale.
Od lewej: Martyna, Oliwia, Ala i Katarzyna. Chłoną Jerozolimę.
Od lewej: Martyna, Oliwia, Ala i Katarzyna. Chłoną Jerozolimę.
Widok na Ścianę Płaczu z charakterystycznego „mostka” prowadzącego do Dzielnicy Arabskiej. Widoczny podział na część dla mężczyzn i część dla kobiet.
Kopuła Na Skale
Dzieci grające w piłkę na Wzgórzu Świątynnym.
Wzgórze Świątynne i Kopuła Na Skale.
Wzgórze Świątynne i Kopuła Na Skale.

Po co czekać? Zarezerwuj nocleg już teraz 🙂

Booking.com

Comments are closed.