Ludzie Himba z Namibii – współcześni koczownicy

Od kiedy pierwszy raz zobaczyłem ludzi Himba w jakimś programie w telewizji, chciałem zobaczyć ich na żywo. Od początku coś mnie w nich fascynowało. Dzicy, mieszkający z dala od cywilizacji, praktycznie nie używają wody, smarują się dziwnymi substancjami. Mimo to wyglądają czysto i świeżo. Można powiedzieć pięknie. Kiedy jechałem pierwszy raz do Namibii wioska Himba stała się jednym z obowiązkowych punktów wyprawy.

Wszystkie zdjęcia zostały zrobione podczas wyprawy do Namibii w 2018 roku.

Jeśli umknęła Ci poprzednia część tego poradnika, zapraszam Namibia – wakacje marzeń. Kompletny przewodnik. Informacje praktyczne. Znajdziesz tam ogólne informacje o tym kraju, dowiesz się dlaczego warto tam jechać, na co uważać i jak się przygotować.

Opis wszystkich atrakcji Namibii znajdziesz w drugiej części poradnika – Namibia – wszystkie atrakcje – zwiedzanie, ceny, co zobaczyć?

Jeśli chcesz do Namibii pojechać ze mną – odezwij się. Co roku organizuję kilka wypraw w ten rejon Afryki. Na pewno się nie zawiedziesz!

Lista aktualnych wypraw.

Na życzenie stworzę specjalnie dla Ciebie idealny plan namibijskiej przygody. Napisz do mnie na [email protected].

Ludzie Himba

Himba jest to grupa etniczna, zamieszkująca północno-zachodnią część Namibii. Jej liczebność szacowana jest na ok. 20-50 tys. Himba są blisko powiązani z Herero, posiadają m.in. wspólny język. Prowadzą koczowniczy tryb życia, zajmują się przede wszystkim pasterstwem. Hodują głównie kozy i bydło. Himba razem z Herero byli ofiarą eksterminacyjnej polityki prowadzonej przez niemieckie wojska kolonialne pod dowództwem Lothara von Trothy. Himba byli bliscy wyginięcia w latach 80., kiedy to długotrwała susza doprowadziła do redukcji stad bydła o 90%. Jednakże udało im się ostatecznie przetrwać, a wielu z nich obecnie zamieszkuje specjalnie wydzielone rezerwaty.

Więcej o zwyczajach Himba przeczytasz w wikipedii.

Wioska Himba – Jak tam dotrzeć?

Wioski Himba znajdują się w Kaokoland – północno-zachodniej części Namibii. Najprostszym sposobem aby dostać się do takiej wioski jest wykupić wycieczkę np z Opuwo Country Lodge. Ale niestety muszę ostrzec – po paru latach odwiedzin wiele się zmieniło. Na gorsze. Obecnie wycieczka przypomina bardziej przedstawienie połączone z marketem. Polecam zdecydować się na tak komercyjną wycieczkę tylko jeśli nie mamy innej opcji. Drugą możliwością jest skorzystanie z jednego z lokalnych przewodników. Ja polecam stacjonujących w Epupa Kaokoland Guides – jest taniej i lepiej. Trzecią opcją jest po prostu samodzielne namierzenie dowolnej wioski (nie jest to takie trudne) i za drobną opłatą zwiedzenie okolicy. Pozbawiamy się wtedy jednak przewodnika.

Wioska Himba – nocleg

Opuwo Country Lodge lub Epupa Falls Campsite.

Wioska Himba – zwiedzanie

Zwykle ruszamy wcześnie rano i po kilkudziesięciu minutach jesteśmy na miejscu. W zależności od tego jak dobry jest przewodnik czeka nas bardziej lub mniej ciekawa opowieść o ludziach Himba, ich zwyczajach czy wierzeniach.

Całość od wyjazdu z campingu to około 3-5 godzin czasu.

Opuwo Country Lodge jest to około 700 N$ od osoby. Kaokoland Guides to 200 N$.

A oto fotorelacja z odwiedzin wioski Himba we wrześniu 2018.

Jeśli chcesz do Namibii pojechać ze mną – odezwij się. Co roku organizuję kilka wypraw w ten rejon Afryki. Na pewno się nie zawiedziesz!

Lista aktualnych wypraw.

Na życzenie stworzę specjalnie dla Ciebie idealny plan namibijskiej przygody. Napisz do mnie na [email protected].

Comments are closed.