Namibia – wakacje marzeń. Kompletny przewodnik. Informacje praktyczne.
Namibia na wakacje? A czy to bezpieczne? A to chyba daleko? W jakim języku tam mówią? A jest tam w ogóle coś ciekawego? A co ja tam będę jadł?
Przed Tobą kompletny przewodnik, który odpowie na każde Twoje pytanie. Dowiesz się między innymi dlaczego warto zobaczyć Namibię, kiedy tam polecieć, jak zdobyć wizę. Opowiem Ci o każdej atrakcji tego pięknego kraju, dam wskazówki odnośnie bezpieczeństwa i polecę jakie szczepienia są polecane. Zapraszam! Namibia – wakacje marzeń!
Chcesz zobaczyć dziką Afrykę? Dobrze trafiłeś. Rzekłbym – idealnie! Przed Tobą kompletny przewodnik po jednym z najpiękniejszych Afrykańskich krajów.
Opis wszystkich atrakcji Namibii znajdziesz w drugiej części poradnika – Namibia – wszystkie atrakcje – zwiedzanie, ceny, co zobaczyć?
Jeśli chcesz do Namibii pojechać ze mną – odezwij się. Co roku organizuję kilka wypraw w ten rejon Afryki. Na pewno się nie zawiedziesz!
Lista aktualnych wypraw.
Na życzenie stworzę specjalnie dla Ciebie idealny plan namibijskiej przygody. Napisz do mnie na [email protected].
Namibia – Dlaczego jechać?
Namibia jest jednym z najmłodszych afrykańskich krajów, położonym między pustynią Kalahari a Oceanem Atlantyckim, z powierzchnią ponad dwa razy większym niż Polska, jednak liczącym nieco ponad dwa miliony mieszkańców.
Jest to kraj o niesamowitej różnorodności zarówno kulturalnej jak i krajobrazowej, a obcowanie z jego florą i fauną na długo zostanie w pamięci. Namibia mogłaby być marzeniem każdego fotografa – góry, dziewicza przyroda, niepowtarzalne krajobrazy, dzikie zwierzęta, cudowne niebo, a przede wszystkim przestrzeń, sprawią, że będzie do kraj, do którego zawsze zatęsknimy.
Kraj ten ma wiele do zaoferowania – pustynia Namib i zachodnie pustkowia, Płaskowyż Centralny docierający aż do granic z Botswaną i RPA, północno zachodni region, gdzie mieszkają ludzie Himba, będący miejscem migracji afrykańskich zwierząt czy centralny rejon – suchy i górzysty.
Namibia posiada jedne z najciekawszych na świecie parków narodowych, między innymi Etosha, gdzie spotkamy między innymi lwy, słonie, nosorożce, żyrafy czy lamparty, oraz Namib-Naukluft Park – suchy rozległy rejon, pełen wydm, gór i kanionów.
Namibia – informacje praktyczne
- Obszar – trochę ponad 800 tysięcy km² (2 i pół raza większy od powierzchni Polski).
- Liczba ludności – 2,5 miliona.
- Największe miasto: stolica Windhuk 400 tys. mieszkańców.
- Język: angielski (oficjalny język), ovambo, nama, afrikaans, niemiecki i kilka języków etnicznych.
- Ruch uliczny – lewostronny.
- Jednostka monetarna – dolar namibijski.
- Religia dominująca – chrześcijaństwo (głównie protestantyzm), poza tym tradycyjne religie plemienne.
- Strefa czasowa UTC+2 (tak jak wschodni sąsiedzi Polski). Podczas czasu letniego, jest ta sama godzina co w naszym kraju.
Namibia – ciekawostki.
Oto 15 faktów, które zaskoczą niejednego z Was:
- Namibia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów afrykańskich.
- Na terenie Namibii znajduje się największy na świecie meteoryt pozostający w całości.
- Namibia jest drugim po Mongolii, najrzadziej zaludnionym krajem świata.
- Litr paliwa kosztuje około 3,20 PLN.
- Namibię zamieszkuje największa populacja gepardów na świecie.
- Namibia posiada największe podziemne jezioro na świecie – Dragons Breath Cave.
- Najsłynniejszy park Namibii – Etosha, ma powierzchnię Izraela. Na tym terenie spotkać można między innymi lwa, słonia, nosorożca, żyrafę czy lamparta.
- Walutą w Namibii jest dolar namibijski, warty około 1/10 dolara amerykańskiego. Jednocześnie legalnym środkiem płatniczym są południowo-afrykańskie randy, z którymi dolar namibijski wymienia się w stosunku 1:1.
- Ponad 13% populacji jest zarażona wirusem HIV.
- W Twyfelfontein znajdują się jedne z najstarszych rysunków naskalnych na świecie – mają około 6000 lat.
- Namibia jest jednym z najmłodszych krajów na świecie – niepodległość uzyskała w roku 1990.
- W Namibii homoseksualizm jest nielegalny.
- Pustynia Namib jest najstarszą pustynią na świecie – ma 80 milionów lat.
- Pierwsze niemieckie obozy koncentracyjne powstały na terenie dzisiejszej Namibii w 1905 roku.
- W mieście Luderitz na terenie byłego obozu koncentracyjnego mieści się obecnie kemping.
Namibia – atrakcje. Zwiedzanie Namibii – co warto zobaczyć?
Opis wszystkich atrakcji Namibii znajdziesz w drugiej części poradnika – Namibia – wszystkie atrakcje – zwiedzanie, ceny, co zobaczyć?
Konieczne „must see”:
To po prostu musisz zobaczyć.
- Pustynia Namib – najstarsza (i według niektórych najpiękniejsza) pustynia świata. Koniecznie zobacz Sossusvlei i Deadvlei. I wejdź na Dune 45 o wschodzie słońca. Więcej o Pustyni Namib przeczytasz TUTAJ.
- Park Etosha – najsłynniejszy park Namibii – Etosha, ma powierzchnię Izraela. Na tym terenie spotkać można między innymi lwa, słonia, nosorożca, żyrafę czy lamparta. Więcej o Parku Etosha przeczytasz TUTAJ.
- Opuwo i plemię Himba – grupa etniczna, zamieszkująca północno-zachodnią część Namibii. Więcej o Himba przeczytasz TUTAJ.
Do zobaczenia ekstra:
To też musisz zobaczyć, ale zapewne nie staczy Ci czasu. Wybierz rozsądnie! (kolejność jest przypadkowa!)
- Twyfelfontain – jedne z najstarszych rysunków naskalnych na świecie – mają około 6000 lat.
- Epupa Falls – majestatyczne wodospady na granicy z Angolą.
- Namibijskie niebo – z uwagi na znikome zanieczyszczenie świetlne Namibia świetnie nadaje się do podziwiania gwiazd i Drogi Mlecznej. Aby w pełni się zachwycić wybierz nocleg z dala od źródeł światła.
- Park Namib-Naukluft – dzika i dziewicza część kraju. Znajduje się na północ od pustyni Namib.
- Swakopmund – poniemieckie misteczko. Unikalny przykład niemieckiej architektury kolonialnej.
- White Lady – naskalne malowidło liczące sobie około 2000 lat.
- Spitzkoppe – zwane Matterhornem Afryki. Majestatyczna góra, do zdobycia dla najodważniejszych!
- Fish River Canyon – drugi największy kanion na świecie. Kto chce może go przejść wzdłuż (jednak nie przez cały rok!).
- Oranje River – rzeka stanowiąca granicę między Namibią a RPA.
- Lüderitz – poniemieckie miasteczko portowe. Miejsce jednego z pierwszych niemieckich obozów koncentracyjnych.
- Kolmanskop, zwane miastem duchów – wymarłe miasto w południowej Namibii. Obecnie w dużej części zasypane przez piasek.
- Lud Damara – jeden z pierwotnych ludów Namibii.
- Płaskowyż Waterberg – park narodowy położony w centralnej części Namibii.
- Meteoryt Hoba – największy na świecie meteoryt pozostający w całości.
Można odpuścić:
Tu wypiszę atrakcje, które często pojawiają się we wszelkiego rodzaju przewodnikach, ale moim zdaniem nic się nie stanie jeśli je sobie odpuścisz. Aczkolwiek ostateczna decyzja zależy oczywiście od Ciebie ;).
- Windhoek – nie do końca da się odpuścić stolicę. Polecam ją głównie na zakupy w Old Brewery Craft Market czy na kolację w Joe’s Beerhouse.
- Walvis Bay – jeśli zdecydowałeś się tu przybyć – polecam kolonie flamingów. Miasto staje się coraz brzydsze z roku na rok.
- Wybrzeże Szkieletów – ma fajną nazwę i fajną bramę. I kilka mało ciekawych wraków. Nic ponad to.
- Cape Cross – Kolonia uchatek – kotików karłowatych – możesz zobaczyć gigantyczną ilość fok. I tyle. Ich zapach zapamiętasz na zawsze.
- Sperrgebiet – tereny wydobywania diamentów. Nic ciekawego. Lepiej (i taniej!) wybrać się do Kolmanskop.
Namibia – Mapa atrakcji
Na mapie zaznaczyłem wymienione wcześniej atrakcje Namibii. Czerwone – must see. Niebieskie – ekstra. Żółte – można odpuścić.
Namibia – Pogoda
Przede wszystkim – w Namibii zawsze będziesz mieć słoneczną pogodę. Ten kraj ma aż 300 słonecznych dni w roku. Jeśli chodzi o pory roku – są dwie. Lato i zima. Upraszczając – lato (u nas wtedy jest zima) to pora deszczowa, a zima (u nas jest wtedy lato) to pora sucha. Ale nawet w porze deszczowej pada sporadycznie (a robi się na moment pięknie).
Zima w Namibii to temperatury ok 20-25 stopni. Należy pamiętać, że w centralnej części Namibii (a szczególnie na pustyni) nocą może być naprawdę zimno. Dość chłodno jest też na wybrzeżu. Latem temperatury to już ok 25-35 stopni. Nocą ciepło.
Kiedy jechać?
To zależy… 😉 Większość turystów wybiera namibijską zimę i najwięcej turystów przybywa do tego kraju w okolicach naszego lata (lipiec-wrzesień). Wtedy też ceny idą lekko w górę. Jadąc wtedy mamy pewność, że ulewa nie zakłóci nam planów, ale przede wszystkim – że właściwie wszystkie drogi będą przejezdne! To bardzo ważne. Jadąc w marcu musiałem parę razy zmieniać trasę z uwagi na to, że na skutek deszczu droga po prostu zniknęła.
Wyjazd do Namibii zaplanuj w zależności od tego co jest Twoją główną pożądaną aktywnością:
- Oglądanie dzikich zwierząt – sierpień-październik. Końcówka pory suchej sprawia, że wody jest relatywnie mało i zwierzęta skupiają się przy wodopojach.
- Piesze wycieczki – maj-wrzesień. Wiele tras zamkniętych jest w lecie z uwagi na wysokie temperatury i niebezpieczeństwo powodzi.
- Aktywności nad morzem – wybierz się do Swakopmund w okolicach grudnia-stycznia.
- Jazda samochodem (4×4, off-road) – maj-listopad.
Uwaga! Jeśli zależy Ci na zdjęciach nocnego nieba upewnij się, że podczas Twojego pobytu nie zepsuje wszystkiego Księżyc. Najlepiej jeśli jest w nowiu i zachodzi wtedy kiedy Słońce.
Namibia – Lot
Najtaniej dostać się do Namibii można z Berlina, loty około 2500 PLN, koszt przelotu z Warszawy to około 3000 PLN, ale trafiają się sporadycznie niższe ceny.
Namibia – Wiza
Wizy nie są wymagane z większości krajów. Na polskim paszporcie wiza bezwzględnie wymagana, kosztuje 80 euro, a najbliższa ambasada Namibii znajduje się w Berlinie. Aby zdobyć wizę do Namibii wchodzimy na stronę ambasady, pobieramy formularz, wypełniamy go, kompletujemy niezbędne dokumenty (z roku na rok jest ich coraz więcej). Uiszczamy opłatę za wizę i za kuriera powrotnego (według ambasady jest to 10 euro), po czym komplet wysyłamy kurierem na adres ambasady. Dobrze jest jeszcze do nich zadzwonić i wszystko potwierdzić. Alternatywą jest skorzystanie z wielu dostępnych pośredników (jednak taka usługa może słono kosztować!).
Obecnie wizę do Namibii uzyskać można na lotnisku (visa on arrival) i kosztuje ona $N1200. Można płacić kartą.
Namibia – Bezpieczeństwo
Namibia jest dość bezpiecznym krajem. Mówi się, że jest to najbezpieczniejszy kraj afrykański. Poważniejsze przestępstwa właściwie nie istnieją. Zdarzają się drobne kradzieże czy wymuszenia. Dość popularne też jest naciąganie turystów na kupno „pamiątek”. Większość niebezpieczeństw jesteśmy w stanie zażegnać kierując się zdrowym rozsądkiem.
Poza miastami głównymi niebezpieczeństwami są wypadki drogowe i dzikie zwierzęta.
Kilka wskazówek:
- Staraj się nie wyglądać jak turysta. Nie prowokować aparatem, kosztownościami, drogimi gadżetami.
- Nigdy nie zostawiaj swojego auta bez opieki.
- Zawsze zamykaj auto – nawet jeśli jesteś w środku. Populary jest trik, gdzie jedna osoba odwraca uwagę, natomiast druga szybko otwiera drzwi i próbuje zabrać plecak / torbę.
- Na szutrowych drogach trzymaj się maksymalnej prędkości 80km/h.
- Nie jeździć w nocy.
- Mieć kopię najważniejszych dokumentów. Dobrym zwyczajem jest też upload skanów do chmury (można np samemu wysłać sobie maila ze skanami).
Namibia – Transport
Publiczny transport w Namibii praktycznie nie istnieje. W Windhoek polecam przemieszczać się taksówkami, poza miastem wynająć własne auto 4×4 i w ten sposób zwiedzać kraj. Firm oferujących wynajem jest mnóstwo. Polecam Africa 4×4 Rentals, nie polecam Savanna Car hire. Wynajmując auto polecam również wykupić pełne ubezpieczenie. Nietrudno o pękniętą oponę (zdarza się to właściwie regularnie). Wynajem auta to zdecydowanie największy wydatek.
Kilka informacji odnośnie poruszania się po Namibii:
- Ruch uliczny – lewostronny.
- Maksymalna prędkość: miasto 60 km/h, poza miastem na drodze asfaltowej – 120 km/h, na drodze szutrowej – 80-100 km/h (jednak nie zaleca się przekraczania 80 km/h).
- Dopuszczalny limit alkoholu we krwi podczas prowadzenia auta: 0,5 promila.
- Paliwo kosztuje około 12-15 NAD (czyli 3-4 złote) za litr.
- Obowiązkowe jest zapinanie pasów (dla wszystkich jadących autem).
- Wymagane dokumenty to paszport, prawo jazdy (polskie jest w pełni akceptowane) i ubezpieczenie.
- Minimalny wiek potrzebny do prowadzenia auta to 18 lat.
- W Namibii są fotoradary.
- Główne drogi oznaczone są literą B (np. B2). Inne drogi mają prefiks C lub D – na tych drogach polecam już auto 4×4.
Namibia – Noclegi
Gdzie spać w Namibii? Zdecydowanie polecam rozwiązanie, które łączy się z transportem – namiot na dachu. Każda wypożyczalnia ma w swojej ofercie auta z namiotami nadbudowanymi na dachu. Jest to idealne rozwiązanie – spanie na dachu zwiększa nasze bezpieczeństwo, potrzebujemy mniej miejsca na campingu, a także jest to najtańsze z dostępnych rozwiązań. Koszt noclegu, jeśli zdecydujemy się na własny namiot, to cena waha się między 100-200N$ (około 25-50 złotych) za osobę. Należy pamiętać, że oprócz opłaty za osobę płaci się również za auto (jednak są to dość niskie kwoty rzędu 10N$).
Każda atrakcja ma w pobliżu camping. Najpopularniejsze atrakcje (jak Etosha czy Namib) są dość mocno oblegane. Polecam jak najwcześniejszą rezerwację. Najlepsze miejsca ma pod swoją opieką Namibian Wildlife Resorts (NWR) – półpaństwowa organizacja zajmująca się turystyką w Namibii.
Namibia – Wyżywienie
Krótko mówiąc – w supermarketach jest właściwie to co w Europie. Ceny porównywalne do tego co mamy u siebie. W restauracjach za posiłek zapłacimy 80-120 N$, czyli 20-30 złotych. Całkowity koszt wyżywienia na jedną osobę na 2 tygodnie to około 1000 złotych.
Namibia – Waluta
Walutą w Namibii jest Dolar Namibijski (N$). Wymienia się on z Randem Południowoafrykańskim w stosunki 1:1. Zawsze. Wartość jednego N$ to około 25 groszy. Bankomaty są ogólnodostępne w miastach, właściwie wszędzie można też płacić kartą. Zalecam jednak wziąć ze sobą trochę euro lub dolarów na wszelki wypadek.
Namibia – Ceny
Ceny w supermarketach są podobne po polskich. W restauracjach za posiłek zapłacimy 80-120 N$, czyli 20-30 złotych. Alkohol jest w miarę tani, papierosy jeszcze tańsze. Paliwo kosztuje około 3-4 złote za litr. Wstęp do atrakcji to wydatek 20-30 złotych. Szacunkowo koszt wyżywienia, paliwa, drobnych atrakcji to około 1500 złotych podczas dwutygodniowego pobytu.
Namibia – Zdrowie i szczepienia
Nie są wymagane żadne szczepienia dla osób przybywających do Namibii. Jednak zalecane są szczepienia na WSW typ A i B, tężec, dur brzuszny i wściekliznę. W zależności od pory roku polecana jest też profilaktyka przeciwko malarii.
Inne choroby występujące w Namibii: AIDS, denga, filariozy, gruźlica, histoplazmoza, leiszmaniozy, schistosomatoza, trypanosomoza afrykańska. Częste też są wszelakie dolegliwości żołądkowe związane ze zmianą sposobu odżywania i inną florą bakteryjną.
Apteczka w podróży
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml – w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- lek przeciwmalaryczny,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukąszeniem owadów
- repelenty,
- moskitiera,
- właściwe noszenie ubrania (długie nogawki i rękawy),
- unikanie przebywania w terenie od zmierzchu do świtu,
- stosowanie w pomieszczeniach zamkniętych klimatyzacji oraz siatek na oknach i kratkach wentylacyjnych.
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt!
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Namibia – Elektryczność
Napięcie elektryczne to 220, 50 Hz (takie jak u nas). Jednak wtyczki są inne. Namibia używa typu D i M. Jeśli przed wyjazdem nie zaopatrzyłeś się we wtyczkę – nie przejmuj się, kupisz przejściówkę w praktycznie każdym sklepie. Wiele campingów oferuje też nasze, europejskie, gniazdka.
Namibia – Język
W Namibii oficjalnym językiem jest angielski. Jedynymi miejscami, gdzie możesz mieć problemy z dogadaniem się w tym języku są małe wioski lokalnych plemion. Oprócz angielskiego w miastach mówi się też po niemiecku i afrikaans. Poza miastami występuje wiele lokalnych dialektów.
Tu wszystko! Czas planować trasę. Gdyby powyższe informacje były dla Ciebie niewystarczające, bądź też miałbyś jakieś pytania – odezwij się do mnie, na pewno pomogę!
Jeśli chcesz do Namibii pojechać ze mną – odezwij się. Co roku organizuję kilka wypraw w ten rejon Afryki. Na pewno się nie zawiedziesz!
Lista aktualnych wypraw.
Na życzenie stworzę specjalnie dla Ciebie idealny plan namibijskiej przygody. Napisz do mnie na [email protected].
Comments are closed.