Park Etosha, Namibia – jak zwiedzać? Informacje praktyczne, wskazówki, zdjęcia.

Etosha, Namibia

Park Etosha – najsłynniejszy park Namibii – Etosha, ma powierzchnię Izraela. Na tym terenie spotkać można między innymi lwa, słonia, nosorożca, żyrafę czy lamparta. Krótko mówiąc – jeśli chcesz obcować z dzikimi zwierzętami Afryki – Etosha jest tym miejscem. Jednak nie do końca jest to takie proste. Poniżej dam kilka wskazówek i porad, które pomogą wycisnąć jak najwięcej z tego magicznego miejsca.

Mnie Etosha zachwyciła niesamowicie. To chyba jedyne miejsce, w którym byłem, gdzie tak bardzo czuję obcowanie z naturą, jej dzikością i wolnością. Dla mnie jest to kwintesencja prawdziwej Afryki.

Wszystkie zdjęcia zostały zrobione podczas wyprawy do Namibii w 2018 roku.

Jeśli umknęła Ci poprzednia część tego poradnika, zapraszam Namibia – wakacje marzeń. Kompletny przewodnik. Informacje praktyczne. Znajdziesz tam ogólne informacje o tym kraju, dowiesz się dlaczego warto tam jechać, na co uważać i jak się przygotować.

Opis wszystkich atrakcji Namibii znajdziesz w drugiej części poradnika – Namibia – wszystkie atrakcje – zwiedzanie, ceny, co zobaczyć?

Jeśli chcesz do Namibii pojechać ze mną – odezwij się. Co roku organizuję kilka wypraw w ten rejon Afryki. Na pewno się nie zawiedziesz!

Lista aktualnych wypraw.

Na życzenie stworzę specjalnie dla Ciebie idealny plan namibijskiej przygody. Napisz do mnie na [email protected].

Ale zacznijmy od początku. Czym właściwie jest Park Etosha?

Etosha jest to park narodowy położony w Namibii, zajmuje powierzchnię 22270 km². Jeden z największych parków narodowych na świecie. Sercem parku jest Etosha Pan – rozległa, pozbawiona roślinności, płaska depresja i solnisko o powierzchni 4760 km², które zajmuje niemal ¼ parku. Występują tu 144 gatunki ssaków, takich jak słoń, nosorożec czarny i zebra Hartmanna. Wśród drapieżników spotkać można lwa, geparda i lamparta. Przedstawicielami antylop są antylopa eland, mała dikdik sawannowy oraz oryks południowy, której wizerunek widnieje na emblemacie namibijskiej armii. Obficie występuje tu również ptactwo – ok. 340 gatunków, 110 gatunków gadów, 16 płazów i 1 gatunek ryby. Populacja żyraf w parku wynosi ok. 1500 osobników.

Etosha-National-Park
Mapa Parku Etosha. Kliknij po pełny rozmiar. I zapisz, wydrukuj. Na terenie parku mapa jest płatna.

Etosha – Jak się tam dostać? Bramy parku.

Są 4 wjazdy do parku.

  • Na północy jest King Nehale Gate – dobra brama jeśli wjeżdżamy od północy – na przykład od Epupa Falls, Kunene, Ruacana – od Opuwo mamy piękny asfalt prawie do samego końca. Najbliższy camping to Namutoni.
  • Na wschodzie – Von Lindquist Gate – położony bardzo blisko Namutoni. Dobra jeśli przyjeżdżamy ze wschodu, np z Grootfontein.
  • Na południu mamy Andersson Gate – najpopularniejsza chyba brama do parku. Prowadzi tu prosta droga z Windhoek. Ostatnim miejscem na zakupy jest Outjo. Najbliższy camping to Okaukuejo, który jednocześnie jest centrum administracyjnym parku.
  • Ostatnią, mało uczęszczaną bramą jest Galton Gate, znajdująca się na dalekim zachodzie. Najbliższy camping to niedawno otwarty Olifantsrus. Jeszcze niedawno brama ta (jak i cała zachodnia część parku) była dostępna wyłącznie dla mieszkańców Dolomite Camp.

Etosha – gdzie nocować? Campingi.

Z uwagi na raczej „budżetową” wersję niniejszego poradnika skupię się wyłącznie na campingach. Jeśli chcesz więcej informacji znajdziesz je na stronie NWR.

Każdy camping ma wiele miejsc dla aut i namiotów – zalecam jednak jak najwcześniejszą rezerwację. Bywa, że trudno tu o miejsce, Etosha jest najpopularniejszą atrakcją Namibii.

Ponad to zawsze znajdziemy restaurację, sklep, stację benzynową z zakładem wulkanizatora, recepcję (gdzie załatwiamy wszelkie formalności, czy bookujemy dodatkowe atrakcje), oczko wodne (gdzie możemy obserwować zwierzęta), basen i domki noclegowe.

  • Namutoni – charakterystyczną rzeczą dla tego campingu jest poniemiecki fort górujący swoją bryłą nad obozem. Położony na wschodnim krańcu parku jest dobrą bazą do wypadów na północny zachód. Warto też zajrzeć do pobliskich oczek wodnych.
  • Halali – środkowy camping Etoshy. Znajduje się przy dwóch stożkowych wzgórzach, które łatwo zauważyć z dużej odległości. Mam wrażenie, że w pobliżu tego campingu jest najwięcej zwierząt.
  • Okaukuejo – to tutaj znajduje się centrum administracyjne i naukowe parku. Przy oczku wodnym w tym campingu najłatwiej spotkać nosorożce (podobno między 20:00 a 22:00).
  • Olifantsrus – niedawno otwarty camping znajdujący się daleko na zachodzie.

Polecam codziennie zmieniać miejsce noclegu. Na przykład będąc w parku 3 noce można wjechać od wschodu, nocować w Namutoni, potem przemieścić się do Halali, a ostatnią noc spędzić w Okaikuejo i wyjechać Andersson Gate.

Etosha – ceny

  • Pobyt w Parku – 80 N$ od osoby + 10 N$ za auto.
  • Camping (jeden z czterech) – 350 N$.

Etosha – jak zwiedzać? Porady.

  • Najlepiej przybyć do Etoshy pod koniec pory suchej – od lipca do października. Wrzesień jest najlepszy.
  • Oczka wodne przy campingach są świetną okazją do zobaczenia zwierząt z bliska. I nie ma tu zasady co do pory dnia.
  • Za dodatkową opłatą na campingach można wykupić zwiedzanie nocne.
  • Zamiast jeździć samemu, można to robić ze zorganizowaną grupą, ale ja nie widzę w tym sensu. Cała zabawa polega na szukaniu i tropieniu zwierząt na własną rękę.
  • Jeśli zobaczysz grupkę aut w jednym miejscu – wiedz, że coś tam się dzieje.
  • Duże koty najłatwiej spotkać z samego rana. Później jest już zbyt gorąco.
  • Polecam jeździć od jeziorka do jeziorka – to tam najprawdopodobniej napotkamy najwięcej zwierząt.
  • Główne drogi parku są mało ciekawe, aczkolwiek zapewniają szybki transport ze względu na stosunkowo lepszą jakość nawierzchni.
  • Polecam pojechać na Etosha Lookout i zobaczyć ciągnącą się po horyzont Etosha Pan.

Etosha – dodatkowe wskazówki i informacje

  • Dobrze zaopatrzyć się przed wjazdem do parku. Sklepy na jego terenie nie są dość dobrze zaopatrzone.
  • Jedzenie w restauracjach – średnie.
  • Na terenie parku nie ma bankomatu! Jednak wszędzie powinno dać się płacić kartą (o ile terminal działa).
  • Maksymalna prędkość poruszania się po parku to 80km/h.
  • Godziny otwarcia i zamknięcia bram są podane w recepcji (zmieniają się co kilka dni, lub nawet codziennie).
  • Na terenie parku, poza campingami, obowiązuje całkowity zakaz wysiadania z pojazdu. Wyjątkiem są toalety czy miejsca piknikowe.

A jak to wszystko wygląda? Zobaczcie sami:

Jeśli chcesz do Namibii pojechać ze mną – odezwij się. Co roku organizuję kilka wypraw w ten rejon Afryki. Na pewno się nie zawiedziesz!

Lista aktualnych wypraw.

Na życzenie stworzę specjalnie dla Ciebie idealny plan namibijskiej przygody. Napisz do mnie na [email protected].

Comments are closed.