Pomysł na weekend – Pałac Kuks w Czechach

Zwykle zwiedzając Polskę południowo-zachodnią zatrzymujemy się na Karkonoszach. Nie śmiem twierdzić, że nie ma tam nic ciekawego, ale po ich drugiej stronie, u naszych sąsiadów, również jest co oglądać. Podróżując przez czeskie Przedgórze Karkonoskie, jedną z rzeczy, która mnie zachwyciła był barokowy kompleks pałacowy w Kuks. Ale zacznijmy do początku…

W roku 1684 hrabia František Antonín Špork stał się właścicielem okolicznych ziem. W tym czasie Kuks znany był ze swoich źródeł, w których właściwości lecznicze wierzyli lokalni mieszkańcy. Hrabia Špork wyznaczył sobie bardzo ambitny cel – zamienić Kuks w światowej klasy spa. Korzystając ze swojego ogromnego bogactwa, budowę rozpoczął natychmiast. Po ukończeniu prac jego dzieło było naprawdę wspaniałe i przyćmiło, sławne w tamtych czasach, Karlowe Wary. Kompleks w Kuks szybko stał się ulubionym kurortem europejskiej szlachty, jednym z trzech najpopularniejszych w Europie obok Akwizgranu i Baden-Baden.

Jednak to co najciekawsze zostało zbudowane po przeciwnej stronie Łaby. Hrabia stworzył tu szpital dla weteranów wojskowych. Zakon Bonifratrów został poproszony o opiekę nad starymi i rannymi żołnierzami w latach 1743-1938. Podczas II wojny światowej służył Hitlerjugend jako dom poprawczy. Od końca wojny do 1972 roku pełnił funkcję domu starców.

Po wojnie budynek stał się muzeum sztuki barokowej. Składa się na niego zespół dawnych łazienek, pałacu i szpitala z kościołem Najświętszej Trójcy i przepiękną barokową apteką przyklasztorną. Najcenniejszym elementem obiektu jest unikalny zbiór barokowych rzeźb autorstwa Macieja Bernarda Brauna przedstawiający alegorie cnót i przywar. Obecnie szpital Kuks jest własnością państwa i został w 1995 roku ogłoszony pomnikiem dziedzictwa narodowego Republiki Czeskiej.

W latach 2010-2015 cały barokowy kompleks szpitalny był remontowany. Konieczne było naprawienie dachów, fasad i podziemnych urządzeń oraz wykonanie wielu innych remontów. Na przykład odnowiono ogród ziołowy za szpitalem, odtworzono oryginalne wnętrza i zaprojektowano nowoczesne pokoje do organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Rzeczywiście szpital jest obecnie zabytkiem, ale służy również jako nowoczesne regionalne centrum edukacyjne. W budynku znajdują się sale lekcyjne, studio sztuki czy sala teatralna.

Zespół pałacowy Kuks jest otwarty codziennie od 9:00 do 17:00, jednak w okresie od września do czerwca nieczynny jest w poniedziałki. Standardowa opłata za zwiedzanie to 160 CZK. Wszelkie aktualne informacje można znaleźć pod adresem hospital-kuks.cz/en.

Wszystkich, którzy jeszcze się wahają, zapewniam, że Kuks odwiedzić warto. Jeśli będziecie w okolicy, ominąć go będzie grzechem. Jeśli w okolicy nie będziecie – i tak odwiedźcie to magiczne miejsce. Nie zawiedziecie się.

Droga do kompleksu pałacowego

Muzealna makieta

Oryginalna apteka – zdecydowanie moje ulubione miejsce w Kuks

Rzeźby Macieja Bernarda Brauna
Ogrody pałacowe
Cmentarz położony na tyłach kompleksu
Wnętrze kaplicy

 

Ogłoszenie na Facebooku dla UE! Musisz się zalogować, aby przeglądać i publikować komentarze na FB!

Comments are closed.