Pustynia Namib, Namibia – co zobaczyć, jak zwiedzać? Poradnik.

Namib w języku nama oznacza “olbrzymi”, a w innym tłumaczeniu “miejsce gdzie nic nie ma”. Od tego słowa pochodzi nazwa Namibii. Pustynię Namib uznaje się za najstarszą na świecie, ma ona ok. 80 mln lat. Wchodzi w skład Parku Narodowego Namib-Naukluft. Jest to jeden z najbardziej ubogich w opady terenów na świecie.

Jest to kolejna (po Etoshy i Himba) rzecz, która zachwyciła mnie w Namibii i sprawiła, że wciąż chcę tam wracać. Pomarańczowe majestatyczne wydmy na tle niebieskiego nieba to coś co na długo zostaje w pamięci. Można powiedzieć, że Namib to taki klejnot wśród atrakcji naszej planety.

Poniżej opowiem jak zwiedzać pustynię Namib, ile czasu na to przeznaczyć i podam kilka praktycznych wskazówek.

Wszystkie zdjęcia zostały zrobione podczas wyprawy do Namibii w 2018 roku.

Jeśli umknęła Ci poprzednia część tego poradnika, zapraszam Namibia – wakacje marzeń. Kompletny przewodnik. Informacje praktyczne. Znajdziesz tam ogólne informacje o tym kraju, dowiesz się dlaczego warto tam jechać, na co uważać i jak się przygotować.

Opis wszystkich atrakcji Namibii znajdziesz w drugiej części poradnika – Namibia – wszystkie atrakcje – zwiedzanie, ceny, co zobaczyć?

Jeśli chcesz do Namibii pojechać ze mną – odezwij się. Co roku organizuję kilka wypraw w ten rejon Afryki. Na pewno się nie zawiedziesz!

Lista aktualnych wypraw.

Na życzenie stworzę specjalnie dla Ciebie idealny plan namibijskiej przygody. Napisz do mnie na [email protected].

Pisząc o pustyni Namib mam na myśli południową część Parku Namib-Naukluft. Tą na południe od (zwykle wyschniętej) rzeki Kuiseb.

Pustynia Namib – informacje ogólne.

Za wikipedią:

  • Długość: ok. 1300 km
  • Szerokość: od 50 do 160 km
  • Powierzchnia: ok. 130 tys. km²

Pustynia Namib, czyli południowa część Parku Namib-Naukluft ma charakter piaszczystej równiny z przemieszczającymi się półksiężycowatymi, prostymi lub gwiaździstymi wydmami. Piasek w pobliżu wybrzeża jest żółty, zaś w głębi lądu przybiera odcień ciemnoczerwony. Łańcuchy wydm przebiegają w kierunkach północ-południe i osiągają wysokość do 200 m oraz długość 50 km. Najwyższe wydmy znajdują się w środkowej części pustyni koło Sossusvlei, mają one nawet ponad 300 m wysokości. W ciągu dnia temperatura piasku może osiągnąć ponad 80 stopni Celsjusza. Pustynię Namib uznaje się za najstarszą na świecie, ma ona ok. 80 mln lat. Wchodzi w skład Parku Narodowego Namib-Naukluft.

Jest to jeden z najbardziej ubogich w opady terenów na świecie. Rocznie opady wynoszą zaledwie 10–14 mm. Zwykle występują tylko raz na kilka lat i tylko przez kilka dni.

Zimny antarktyczny Prąd Benguelski na Atlantyku ochładza powietrze nad oceanem, co powoduje powstawanie mgły. Dociera ona do pustyni Namib sięgając na sześćdziesiąt kilometrów w głąb lądu i niesie wilgoć, która pozwala przeżyć tutejszej faunie i florze.

Pustynia Namib – gdzie nocować?

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest Sesriem Campsite. Zarządzany przez NWR jest jedynym campingiem, który znajduje się wewnątrz parku. Należy zwrócić uwagę na fakt, że bramy wjazdowe do parku (czyli de facto z zewnątrz do campingu) otwierane są o wschodzie słońca, a zamykane o zachodzie (jednak możesz dostać się do samego campingu nawet w nocy pod warunkiem, że masz zarezerwowany nocleg). Natomiast wewnętrzna brama między campingiem a parkiem otwiera się godzinę przed wschodem i zamyka godzinę przed zachodem. Wynika z tego, że jeśli chcesz zobaczyć wschód lub zachód słońca na pustyni Namib, musisz nocować w Sesriem. Inaczej masz obowiązek opuścić park przed zachodem (i nie wjedziesz do niego przed wschodem).

Sam camping posiada restaurację, recepcję i biuro NWR, stację benzynową oraz mały sklepik.

Cena to 350 N$ za noc i 80 N$ od osoby + 10 N$ za auto za wjazd do parku.

Uwaga! Rezerwuj camping jak najwcześniej. Jest to jedno z najbardziej obleganych miejsc w Namibii!

Nocleg w Sesriem Camp

Pustynia Namib – Co zobaczyć? Atrakcje.

Mapa turystycznej części pustyni Namib

Na terenie parku jest kilka miejsc, które trzeba zobaczyć.

  1. Sossusvlei – znajdująca się na samym końcu trasy wyschnięta równina. Wytrwali mogą wejść na pobliską wydmę Big Mama i podziwiać widoki z góry.
  2. Deadvlei – Jest nieco bliżej niż Sossusvlei. Można się na końcu lekko pogubić, ale parking jest do znalezienia. Do Deadvlei trzeba się przespacerować ok 40 minut. Jest to chyba najpiękniejsze miejsce na Namib.
  3. Dune 45 – zdecydowanie polecam wejść na wschód słońca. Dune 45 swoją nazwę bierze od tego, że znajduje się na 45-tym kilometrze trasy.
  4. Elim Dune – położona przy samym obozie (dokładne jedną milę od niego – stąd nazwa). Idealna na podziwianie zachodu słońca.
  5. Sesriem Canyon – mały kanion położony na południe od campingu. Spacer po jego dnie jest mało wymagający.

Pustynia Namib – Jak zwiedzać?

Jeśli nocujesz jedną noc – dość intensywnie:

  1. Wieczorem przed noclegiem zachód słońca na Elim Dune.
  2. Rano wschód na Dune 45.
  3. Potem przejażdżka na koniec trasy i zobaczenie Sossusvlei i Deadvlei.
  4. Przed wyjazdem można zahaczyć o Sesriem Canyon.

Jeśli nocujesz dwie noce – spokojniej:

  1. Wieczorem przed noclegiem zachód słońca na Elim Dune. Alternatywnie – wieczorem następnego dnia. Albo w oba wieczory 🙂
  2. Nocleg.
  3. Rano wyjazd w momencie otwarcia bram i wschód słońca na Dune 45.
  4. Potem przejażdżka na koniec trasy i zobaczenie Deadvlei i Sossusvlei.
  5. Na Sossusvlei piknik i odpoczynek.
  6. Sesriem Canyon po południu.
  7. Nocleg.
  8. O wschodzie słońca lot nad pustynią Namib.
  9. Wyjazd.

Pustynia Namib – dodatkowe wskazówki i informacje:

  • Pamiętaj, że w nocy może być naprawdę zimno (na pewno dużo zimniej niż w dzień). W zimie (naszym lecie) temperatura nad ranem może spaść do zaledwie kilku stopni Celsjusza.
  • Jeśli dotarłeś do końca asfaltowej trasy pamiętaj, że dalsza część to sam piasek i poruszanie się tam jest dość wymagające. Auto 4×4 jest niezbędne, przydadzą się też umiejętności.
  • Lepiej zaopatrzyć się przed wjazdem do Parku. Sklepik ja jego terenie jest słabo wyposażony.

A jak wygląda Pustynia Namib? Zapraszam na pokaz!

Jedna z wydm Pustyni Namib
Droga przez pustynię
Jedna z wydm przy drodze
Wejście na Big Mama Dune
Widok z Big Mama Dune.
Deadvlei na tle wydmy Big Daddy
Deadvlei
Widok z Elim Dune
Droga do Elim Dune
Turysta podziwiający zachód słońca
Samolot nad wydmami
Widok z Elim Dune
Widok z Elim Dune o zachodzie słońca
Widok na Sesriem Camp
Zachód słońca na Elim Dune
Wejście na Dune 45 o wschodzie słońca podczas burzy piaskowej
Wschód słońca z Dune 45

Jeśli chcesz do Namibii pojechać ze mną – odezwij się. Co roku organizuję kilka wypraw w ten rejon Afryki. Na pewno się nie zawiedziesz!

Lista aktualnych wypraw.

Na życzenie stworzę specjalnie dla Ciebie idealny plan namibijskiej przygody. Napisz do mnie na [email protected].

Ogłoszenie na Facebooku dla UE! Musisz się zalogować, aby przeglądać i publikować komentarze na FB!

Comments are closed.